Zakupy powyżej 50zł = DOSTAWA GRATIS! (do Paczkomatu InPost i Orlen Paczką)    bezpiecznydzieciak@stamal.pl     Polub nas     666160100 (pn-pt, 8:00-16:00)

Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak ograniczyć plastik na co dzień - praktyczne porady jak być bardziej EKO

2021-04-22
Jak ograniczyć plastik na co dzień - praktyczne porady jak być bardziej EKO

W ramach wstępu - tak, my naprawdę toniemy w plastiku, tak, mamy wiele do naprawienia!

Powiedzmy to wprost – pogarszający się stan środowiska naturalnego jest znacznie większym problemem niż przedstawia to część mainstreamowych mediów. Jak podaje Komisja Europejska „ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. ” ¹ Dlatego też stwierdzenie, że nasza planeta „tonie w plastiku” przestaje być choć trochę przesadzone. Warto też pamiętać, że skutki nie tyczą się np. odległej wysepki na Morzu Karaibskim. Jak podaje KE: „Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.” ¹ Dlatego też ostatecznie ten problem dotyczy nas wszystkich, w każdej części świata. Z tej perspektywy może zaskakiwać naiwna beztroska naszych rządzących, szczególnie na szczeblu krajowym.

W obecnej sytuacji powinniśmy mieć świadomość, że odpowiedzialność za los naszej planety leży w rękach zwykłych ludzi, gdyż nikt odgórnie nie rozwiąże tych problemów w wystarczającym stopniu. W jednym momencie nie rozwiążemy wszystkich problemów z odpadami. Co nie zmienia faktu, że troska o planetę zaczyna się od prostych, codziennych nawyków. Pragniemy zaproponować Wam kilka codziennych rozwiązań, które pomogą znacząco ograniczyć generowanie odpadów z tworzyw sztucznych.

Gdy chcecie zjeść na powietrzu – termosy, lunchboksy i sztućce wielokrotnego użytku

bądź eko termosy i lunchboksy Jeśli wybieracie się na spacer czy dłuższą wycieczkę, świetnie sprawdzą się termosy oraz lunchboksy (termosy obiadowe, o odpowiednim kształcie). Także latem, gdy żar leje się nieba, termos świetnie zachowa zimne soki i napoje. Zaś do lunchboksa można wrzucić np. schłodzone świeże owoce, które wspaniale smakują szczególnie latem. Niemiecka marka reer proponuje szeroką ofertę zarówno termosów jak i luchboksów. Dobrze wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej, spełniają europejskie normy, a obok tego… po prostu świetnie wyglądają.

Porządny termos bardzo powoli traci ciepło, ale warto też pamiętać o prostej sztuczce. Aby termos mógł dłużej zachować wysoką temperaturę, dodatkowo ogrzej go jeszcze przed wlaniem zawartości – po prostu na chwilę wlej do środka wrzątek (i oczywiście wylej go zanim wlejesz tam herbatę czy zupę). Analogicznie, latem możesz włożyć termos na jakiś czas do zamrażarki zanim wlejesz tam schłodzony sok.

Odnośnie termosów na napoje najlepsze będą te z odkręcaną zakrętką, nie zaś ‘pstryczkiem’ (klikowym zamknięciem). Aby odkręcić zakrętkę potrzebujesz obu rąk, co jest trochę uciążliwe, ale takie termosy znacznie dłużej znoszą intensywne użytkowanie, gdyż są znacznie mniej podatne na uszkodzenie i awarie.

W momencie pisania tego artykułu, cała Unia Europejska prawnie zupełnie odchodzi od produkcji jednorazowych plastikowych sztućców i talerzy. Jednak zmiany te są wprowadzane powoli i stopniowo. Na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za przyszłość naszej planety.

Jeśli pijesz dużo wody – wybierz dzbanki z filtrem i wielorazowe butelki

Jeśli na co dzień starasz się pić dużo wody, bardzo szybko zorientujesz się, że wyrzucasz mnóstwo pustych plastikowych butelek. Z pewnością sumiennie sortujesz śmieci, ale nadal możesz tu zrobić co najmniej dwa kroki do przodu. W niektórych częściach naszego kraju woda prosto z kranu nie nadaje się do picia. W takiej sytuacji możesz skorzystać z różnego rodzaju filtrów do wody zamiast kupować kolejną partię wody w plastikowych butelkach. To zdecydowanie tańsze, prostsze i korzystniejsze dla Ziemi, a co za tym idzie dla przyszłych pokoleń. To także znacznie wygodniejsze, niż ładowanie do sklepowego koszyka (a potem do samochodu) wody w butelkach. Wreszcie, zastanów się ile wody pijecie w domu codziennie, i pomnóż to choćby przez 30dni. Ile to niepotrzebnych plastikowych butelek? Ten pozornie drobny krok to naprawdę znaczna różnica.

Warto też rozejrzeć się za butelkami wielokrotnego użytku. Kupując naczynia wielorazowego użytku możesz uniknąć kupowania napojów i innych produktów spożywczych w jednorazowych opakowaniach. Jednakże warto postawić na sprawdzonych producentów – tak aby Twoja butelka była solidnie wykonana z bezpiecznych materiałów i pozostała szczelna przez wiele lat użytkowania.

Sztućce i naczynia dla najmłodszych – produkty z serii Growing marki REER

eko sztućce i naczynia Growing REER porównanie

Wybierając sztućce i naczynia dla maluszka, kierujesz się przede wszystkim bezpieczeństwem Twojego maleństwa. Z pewnością zwracasz uwagę aby były wykonane z bezpiecznych materiałów, spełniających unijne normy. Tutaj polecamy sztućce z serii Growing marki REER. Przeznaczone do wielokrotnego użytku i naprawę sensownie wykonane, zarazem w 80% składają się z odnawialnych surowców naturalnych. Stanowią bardzo dobrą alternatywę wobec popularnych, znacznie tańszych produktów wykonanych z włókien bambusowych zawierających szkodliwą melaminę.

Codzienna segregacja odpadów – worki biodegradowalne

Worki biodegradowalne potrafią być znacznie droższe od tych wykonanych ze zwykłej plastikowej folii. Mimo to warto z nich korzystać, szczególnie przy zbiórce odpadków naturalnych. Generalnie wsypywanie odpadków bio ‘luzem‘ do zbiorczego kosza przed domem często się nie sprawdza (paskudny zapach, szczególnie w miesiącach letnich). Zaś wrzucanie takich odpadków do zwykłych plastikowych worków znacząco utrudnia dalsze ich przetworzenie i jest po prostu nieekologiczne. Dlatego też, warto wziąć pod uwagę worki biodegradowalne – jako rozsądny kompromis.

Parę słów w ramach podsumowania

Oczywiście taka lista prostych porad mogłaby być znacznie dłuższa, ten tekst nie wyczerpuje tematu. Warto potraktować to zagadnienie bardzo poważnie. Dobrze wiemy, że w najbliższej przyszłości nie ma przed nami żadnej perspektywy życia na innej planecie. Dlatego też wszyscy powinniśmy bardziej troszczyć się o nasze środowisko. Tego wymaga zwykły zdrowy rozsądek. Wszyscy mamy tutaj swoją rolę do odegrania dlatego warto zacząć już dziś.

Bibliografia

  1. www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20190321IPR32111/parlament-poparl-wprowadzenie-do-2021-r-zakazu-plastikowych-jednorazowek
  2. www.wyborcza.pl/7,171791,26349934,ograniczamy-plastik-w-zyciu-codziennym-wszelkimi-sposobami.html
  3. www.dlaplanety.pl/ekowiedza/zanieczyszczenie-plastikiem-zagrozenie-dla-ptakow
  4. www.codziennypoznan.pl/artykul/2015-07-27/pij-wode-i-badz-eko-z-tupperware/
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel