Zakupy powyżej 50zł = DOSTAWA GRATIS! (do Paczkomatu InPost i Orlen Paczką)    bezpiecznydzieciak@stamal.pl     Polub nas     666160100 (pn-pt, 8:00-16:00)

Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak chronić dziecko przed hałasem? Jak wybrać słuchawki dla dzieci?

2021-12-23
Jak chronić dziecko przed hałasem? Jak wybrać słuchawki dla dzieci?

Słuchawki ochronne – chronią słuch, ale nie służą do słuchana muzyki

Słuchawki ochronne – wbrew tej potocznej nazwie, nie generują dźwięku, dlatego też nie mają wejścia na kabel ani funkcji bluetooth. Tak, jeśli trochę przypadkiem właśnie trafili tu rodzice-melomanii, warto zaznaczyć o czym jest ten tekst. Słuchawki ochronne (czasem nazywane też nausznikami) pomagają chronić słuch dziecka przed szkodliwym hałasem. Sprawdzą się na imprezie sportowej, pokazie sztucznych ogni, imprezie motoryzacyjnej ale także na koncercie.

Słuchawki ochronne dla dziecka – dlaczego warto?

Pamiętajmy, że zbyt głośny hałas jest groźny i może być szkodliwy dla słuchu małego dziecka, ponadto słuch malucha jest też bardziej wrażliwy niż dorosłego i głośne dźwięki mogą stać się po prostu przykre i nieprzyjemne. Jeśli zabierasz malucha po raz pierwszy na rockowy koncert, żużel, mecz piłki nożnej czy inną sportową imprezę to nie chcesz przecież niechcący zrazić malucha do takich imprez. Niech czuje się równie dobrze i komfortowo jak ‘zahartowany’, obyty z tematem rodzic.

Unijna norma EN 352-1

Wybierając słuchawki ochronne, warto zwrócić uwagę czy spełniają wytyczne unijnej normy EN 352-1. Norma ta jest gwarancją, że słuchawki wykonano z bezpiecznych dla dziecka materiałów oraz potwierdzeniem bezpiecznej ergonomii słuchawek.

Ergonomia jest tutaj kluczową cechą

Ergonomia słuchawek rzeczywiście ma szczególne znaczenie. Przyznajmy wprost – jeśli słuchawki nie będą naprawdę wygodne, dziecko będzie zwyczajnie wykręcać się od ich nakładania. W efekcie, niewygodne słuchawki w praktyce wcale nie spełnią swojej funkcji. Dlatego też odradzamy najbardziej ‘budżetowe’ rozwiązania w tym zakresie. Tutaj też warto pamiętać, że wraz z dzieckiem rośnie też jego główka… Nawet markowe słuchawki w bardzo dobrym stanie, nie zapewnią koniecznej ergonomii gdy… są już zwyczajnie za ciasne!

Jeśli słuchawki dobrze nie przylegają, to… po prostu nie zadziałają

Ważne jest aby miseczki słuchawek dobrze przylegały do uszu dziecka, bo tylko wtedy skutecznie chronią przed hałasem. Jeśli maluch nosi okulary, trzeba upewnić się, że zauszniki okularów nie powodują przerwy między miseczkami a uszami. Jeśli zaś przez okulary, naprawdę nie możemy dobrze dopasować słuchawek, warto rozważyć inny rodzaj ochrony słuchu.

Grupa wiekowa wskazana przez producenta słuchawek – tak, to ważna informacja

Aby słuchawki mogły na 100% pełnić swoją funkcję należy dopasować je do wieku dziecka. To jednak nie powinno przysporzyć zbyt wiele problemu ponieważ mamy tu naprawdę szeroką ofertę kilku różnych producentów. Trzeba pamiętać, że roczne dziecko, któremu kupimy odpowiednie słuchawki za jakiś czas też z nich wyrośnie… ale hej, niby który rodzic malucha nie zna dobrze tego „zjawiska”? :-) W odróżnieniu od sweterków czy bucików, słuchawki ochronne w naszej ofercie posiadają regulację rozmiaru, która pomaga znacznie wydłużyć ich ‘cykl życia’. Jednakże „znacznie”, nie oznacza ”‘w nieskończoność” :-)

Słuchawki ochronne już od pierwszych dni życia? To może nie być dobry pomysł

Aha, choć mamy w ofercie słuchawki testowane pod kątem bezpieczeństwa dla noworodków, to lekarze pediatrzy zalecają aby z jakąkolwiek ekspozycją dziecka na hałas poczekać przynajmniej do ukończenia 3 miesiąca życia. Warto o tym pamiętać!

Wybieramy słuchawki – zwróć uwagę na wagę i materiały użyte w produkcji

Wielu rodziców, szczególnie trochę bardziej świadomych klientów zwraca dużą uwagę na to, z czego wykonane są takie słuchawki. Choć tutaj akurat dominują różne tworzywa sztuczne, nie jest to wadą – materiał pokrywający miseczki powinien być przyjazny dla skóry malucha, zaś całe słuchawki solidnie wykonane. Bardzo ważna jest też waga samych słuchawek. Takie dla rocznego dziecka potrafią ważyć zaledwie ok. 150g, na polskim rynku można znaleźć nawet lżejsze modele, bliższe wadze 100g. Pamiętajmy, że niewielka waga to większy komfort maluszka.

Dzieci z autyzmem i zespołem aspergera - słuchawki ochronne często działają kojąco

Choć oba schorzenia to bardzo złożony temat, możemy potwierdzić, że często rodzice dzielą się z nami swoją historią dlaczego słuchawki takie mają kojący wpływ na dzieci z autyzmem i aspergerem? Warto wiedzieć, że skutecznie pomagają przy nadwrażliwości słuchowej, która często wiąże się z autyzmem i zespołem aspergera. Choć, rzecz jasna, w żaden sposób nie leczą samej choroby, słuchawki doraźnie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Wejście do sklepu, spacer po gwarnym mieście, czy podróż autobusem - słuchawki pomagają uniknąć przykrego rozdrażnienia, nerwowości czy nawet autoagresji.

Ponadto słuchawki zajmują mało miejsca - po złożeniu mieszczą się w dłoni dorosłego. Dzięki czemu dziecko zawsze może je mieć przy sobie i sięgnąć po nie, gdy przerwa lub apel szkolny okaże się za głośny. Dodatkowo pomogą w skupieniu się na nauce, gdy dźwięki w tym przeszkadzają.

Dla dociekliwych - Jak mierzymy poziom głośności?

Jeśli jesteście zainteresowani bardziej naukowym, akustycznym aspektem tego rozwiązana, konieczny jest pewien wstęp. Jak pewnie wiecie, głośność dźwięku podajemy w decybelach (dB). Warto wiedzieć, że jest to skala logarytmiczna, nie zaś liniowa. Na razie nie nurkując zbyt głęboko w matematyce: co oznacza to w praktyce?

Najmniejsza różnica poziomów dźwięku uchwytna dla ludzkiego ucha to ok. 1 dB. Zwiększenie poziomu dźwięku o 8-10 dB jest subiektywnie odbierane jako dwukrotne zwiększenie głośności.
www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/decybele-czym-jestskala-decybeli-ile-decybeli-jest-w-szkole-biurze-szpitalu-aa-8zCb-qqLM-ECZ2.html

Jak podaje wiele źródeł, hałas groźny dla słuchu to już 85dB. Ale (dla przykładu) hałas na poziomie 95dB nie oznacza, tylko trochę głośniejszego niż wspomniane 85dB. W praktyce taki hałas odbieramy już jako dwukrotnie głośniejszy – otóż w ten sposób działa skala logarytmiczna. Analogicznie 105dB jest dwukrotnie głośniejsze niż 95dB. Warto o tym wiedzieć! Dopiero teraz załączony tu, kolorowy, poglądowy schemat „jak decybele oddają hałas z jakim stykamy się na co dzień” nabiera znaczenia!

Dla dociekliwych - Co oznacza unijny wskaźnik SNR?

SNR wskazuje średni poziom ochrony przed dźwiękami o różnej częstotliwości. Różnej, czyli w zakresie częstotliwości 63Hz – 8000Hz. SNR (Single Noise Rating) jest używany przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Warto pamiętać, że SNR jest obliczany w warunkach laboratoryjnych, w praktyce wartość jest o kilak decybeli niższa. Słuchawki które mają wskaźnik SNR = 30, w praktyce zatrzymują około 25 dB. Około, gdyż skuteczność zależy też od częstotliwości dźwięków. Słuchawki o SNR 30 powinny redukować dźwięk o około 25 dB.

Dla bardziej dociekliwych - Co oznacza amerykański wskaźnik NRR?

NRR (Noise Reduction Rating) również wskazuje średni poziom ochrony przed dźwiękami o różnej częstotliwości. Jednakże aby obliczyć NRR testowane są dźwięki w zakresie 125Hz – 8000Hz. W efekcie, w przypadku słuchawek, których producent wskazuje zarówno SNR jak i NRR, to wartość NRR dla tych samych słuchawek jest o kilka decybeli niższa niż SNR. Ta pozorna rozbieżność nie ma kluczowego znaczenia, ale warto znać jej przyczyny. Wskaźnik NRR dotyczy przede wszystkim słuchawek na rynku amerykańskim, gdyż wskaźnik ten jest definiowany przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency).

W ramach podsumowania

Warto zadbać o słuch dziecka. Chodzi tu przecież zarówno o zdrowie malucha, jak i jego codzienny komfort. Ponadto, jeśli chcemy zabrać dziecko na mecz, żużel, imprezę motoryzacyjną czy koncert rockowy– chcemy przecież aby bawiło się równie dobrze co „otrzaskani” z tematem rodzice!

Bibliografia


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixelpixelpixelpixel