Zakupy powyżej 50zł = DOSTAWA GRATIS! (do Paczkomatu InPost i Orlen Paczką)    bezpiecznydzieciak@stamal.pl     Polub nas     666160100 (pn-pt, 8:00-16:00)

Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak chronić dziecko w wózku przed silnym słońcem i przed promieniowaniem UV? Wybieramy parasolkę i daszek do wózka!

2023-05-05
Jak chronić dziecko w wózku przed silnym słońcem i przed promieniowaniem UV? Wybieramy parasolkę i daszek do wózka!

Dlaczego warto chronić Twojego maluszka w wózku przed promieniowaniem UV?

Eksperci w kraju i za granicą podkreślają1, że dziecko poniżej 6 miesięcy w ogóle nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Zarówno skóra maluszka jak i cały mechanizm termoregulacji nie są jeszcze całkowicie rozwinięte, w efekcie dziecko jest znacznie bardziej wrażliwe niż rodzice czy starsze rodzeństwo – warto o tym pamiętać! Oprócz przykrych i bolesnych oparzeń słonecznych trzeba pamiętać też o groźbie raka skóry – ten rzadko pojawia się u dzieci, ale lekarze dowodzą, że może rozwijać się w organizmie nawet po kilkunastu latach 2! Czy to jednak oznacza, że w okresie letnim powinniście całkowicie zrezygnować ze spacerów w słoneczne dni? Z pewnością nie, jednakże trzeba się do tego sensownie przygotować. Na początek warto tak zaplanować dzień, aby na spacer wybierać się wczesnym przedpołudniem - zanim powietrze naprawdę się nagrzeje lub dopiero późnym popołudniem, gdy temperatura na dworze już spadła. Ale to nie wszystko co warto zrobić w tej kwestii.

Jak chronić dziecko w wózku? Ubrania i okulary przeciwsłoneczne 0+

Zdecydowanie warto zadbać o odpowiednie ubranie chroniące maluszka przed promieniowaniem UV – tutaj polecamy nasz artykuł szerzej omawiający właśnie ubranka dla dzieci chroniące przed UV.

Kolejny element to dobrze wykonane okulary przeciwsłoneczne chroniące przed UV – tak, na polskim rynku są już okulary przeciwsłoneczne dedykowane rozmiarem i wzornictwem niemowlętom i małym dzieciom – również zachęcamy do naszego artykułu.

Dlaczego warto zamocować do wózka przeciwsłoneczną parasolkę? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu parasolki?

Polecamy rozwiązania przygotowane specjalnie dla maluszków w wózkach. Wspomniane ubranka wprawdzie też chronią przed UV, ale dobrze wykonana i odpowiednio zamocowana parasolka zatrzymuje promienie słoneczne jeszcze wcześniej, nim w ogóle wpadną do wózka. W efekcie taka parasolka chroni i przed UV i przed groźnym przegrzaniem malucha w wózku. Na polskim rynku jest szeroki wybór tego typu parasolek. Jeśli materiał zapewnia ochronę UPF 50 to taki materiał ochroni dziecko przed ok. 98% promieniowania UV. Tak wysoki poziom ochrony w zupełności wystarczy! I to nie tylko w naszej strefie klimatycznej.

Odnośnie parasolek, polecamy szczególnie modele, w których można swobodnie i płynnie sterować kątem ułożenia parasolki. Pamiętać należy przecież, że wraz z porą dnia zmienia się kąt padania promieni słonecznych, a spacerując zmieniamy pozycje i swoje położenie względem słońca na niebie.

Wybierając parasolkę warto też zwrócić uwagę na jej powierzchnię – nie musi być niewygodnie obszerna, ale zarazem im większa jej powierzchnia, tym rzadziej będzie trzeba dopasowywać jej ułożenie względem słońca. Ważne także aby z łatwością można ją było zdemontować – np. jeśli pogoda się popsuje i zacznie wiać silny wiatr, wtedy jest to wręcz kwestia bezpieczeństwa. Wybierz też model, który jest rozsądnie lekki. Dobrze, aby parasolka posiadała uniwersalne zamocowanie (np. do niemal dowolnej rurki będącej częścią wózka) – jeśli parasolka będzie pasować też do ew. nowego wózka, to zaoszczędzisz sobie dodatkowego wydatku i kłopotu.

A może zamiast parasolki daszek-markiza? Jakie są zalety i wady takiego daszku?

Przeciwsłoneczny daszek typu markiza to bardziej kompleksowe rozwiązanie. Chroni dziecko przed słońcem z każdej strony, ponadto niektóre modele posiadają zintegrowaną moskitierę. Najprościej mówiąc, wtedy taki daszek chroni też przed owadami… Co w okresie letnim bywa wręcz nieocenione.

Wybierając taką markizę warto upewnić się, że materiał nie tylko zapewnia dziecku przyjemny cień ale też rzeczywiście chroni przed promieniowaniem UV. Bez obaw, producenci chętnie chwalą się tą informacją. Jednakże, zwróć uwagę czy daszek pasuje do Twojego wózka. Niektóre, szczególnie te trochę droższe modele czasem nadają się zarówno do wózka głębokiego (gondoli) jak i spacerówki dla starszego dziecka, ale pamiętaj nie jest to standardem!

Kremy z filtrem – kilka porad i wskazówek

Jeśli oprócz tego zdecydujesz się na krem z filtrem, koniecznie pamiętaj aby dobrać krem dopasowany do wieku Twojego maluszka. Pamiętaj też, że nawet najsilniejszy krem z filtrem dosyć szybko fizycznie ściera się ze skóry maluszka, jak również spływa, gdy dziecko zacznie się pocić – dlatego pamiętaj o odpowiednio częstym nakładaniu nowej warstwy takiego kremu.

Pamiętajmy o kompleksowej ochronie skóry naszego maluszka, ale nie zapominajmy o tym, co też bardzo ważne - niech letni czas będzie przyjemny, wesoły i odprężający zarówno dla dzieci jak również dla nas dorosłych.

Zobacz też artykuły o powiązanej tematyce

Bibliografia

  1. https://www.michiganmedicine.org/health-lab/how-protect-your-baby-dangers-hot-weather
  2. https://www.cancer.ie/cancer-information-and-support/cancer-types/skin-cancer/keep-your-children-safe-in-the-sun
  3. https://www.nationwidechildrens.org/family-resources-education/family-resources-library/protecting-your-child-from-sun-damage
  4. https://www.reer.de/en/ShineSafe-pushchair-sunshade-marine-blue
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixelpixelpixelpixel